Podsumowanie kolejki: Zmiana lidera

20.10.2014 (21:52) | autor : don | skomentuj (4)

Za nami 12. seria gier T-Mobile Ekstraklasy. Swoje mecze wygrały zespoły znajdujące się na pudle. Legia dość szczęśliwie z Lechią a Śląsk i Jagiellonia zdecydowanie i przekonywająco. Srogie lanie otrzymał Górnik i spadł aż na 5. miejsce.

Jako pierwsi, po przerwie na reprezentacje, na ligowe boiska wybiegli zawodnicy Cracovii i Ruchu. Pasy wygrały po golu Adama Marciniaka 1:0. Podopieczni trenera Roberta Podolińskiego od początku sezonu grają w kratkę. Mecze fatalne przeplatają lepszymi, które wygrywają. Sześć punktów przewagi na strefą spadkową wydają się być bezpieczne. Takiego komfortu nie ma Waldemar Fornalik. „King Waldek” wrócił na ławkę szkoleniową Niebieskich z jasno postawionym celem. Drużyna ma zacząć wygrywać i oddalić się od strefy spadkowej.

Kolejne piątkowe spotkanie to starcie Legii z Lechią. Gdańszczanie mimo bardzo dobrej postawy, szczególnie w drugich 45 minutach, z Warszawy wracają bez punktów. Biało-zieloni raz po raz strzelali na bramkę Kuciaka. Słowacki golkiper był jednak w bardzo dobrej dyspozycji i uchronił Legionistów przed porażką. Decydującego o wygranej gola strzelił na kilka minut przed końcowym gwizdkiem Orlando Sa. Gospodarze dzięki kompletowi oczek odzyskali prowadzenie w tabeli.

W sobotnie popołudnie oglądaliśmy dwie rywalizacje. We Wrocławiu Śląsk mierzył się z Piastem, natomiast w Bielsku-Białej Podbeskidzie walczyło z Górnikiem Łęczna. WKS rozegrał kolejne znakomite zawody. Wygrana 3:0 potwierdza bardzo dobrą formę, jaką od kilku kolejek imponują zawodnicy Tadeusza Pawłowskiego. Gliwiczanom przerwa na reprezentację zaszkodziła. Przyjezdni w niczym nie przypominali zespołu, który dwa tygodnie wcześniej ograł mistrza Polski. Górale po bramce Roberta Demjana wywalczyli kolejny komplet punktów. Goście z Łęcznej po znakomitym początku sezonu notują kolejne przeciętny występ.

Dzień zamknął mecz w Białymstoku. Jagiellonia znakomicie uczciła otwarcie nowego stadionu. Pszczółki, przy prawie 22 tysiącach ludzi na trybunach nowego, pięknego obiektu, rozgromiły 5:0 Pogoń Szczecin. Podopieczni Michała Probierza zanotowali trzecie kolejne zwycięstwo. Mateusz Piątkowski zdobył dwa kolejne gole i z 11 trafieniami na koncie zdecydowanie przewodzi w tabeli najlepszych strzelców. Portowcy kolejny raz potwierdzili, że ten sezon mają słaby.

Niedziela rozpoczęła się spotkaniem w Kielcach. Kielczanie rzutem na taśmę uratowali remis 2:2 z Lechem. Był to dopiero ósmy punkt zdobyty przez złocisto-krwistych w bieżących rozgrywkach. Kolejorz „stracił” dwa oczka i zmarnował szansę na doskoczenie do czołówki. To jednak wydaje się tylko kwestią czasu. Poznaniacy pod wodza Macieja Skorży zaczynają przypominać drużynę, która potrafi grać w piłkę.

Czy można sobie wyobrazić lepszy mecz na przełamanie fatalnej passy niż wyjazd na stadion lidera? W taką podróż w niedzielny wieczór udali się zawodnicy Białej Gwiazdy. Wygrana 5:0 z Górnikiem w Zabrzu mówi sama za siebie. Klasyczny hat trick Pawła Brożka i dwa trafienia Semira Stilicia ucieszyły Franciszka Smudę, który jeszcze dwa tygodnie temu bardzo narzekał na postawę swoich podopiecznych. W Zabrzu pękł balonik, który rósł wraz z każdym kolejnym zwycięstwem.

Kolejkę zakończyło spotkanie w Bydgoszczy. Zawisza wygrał 2:1 z GKS-em Bełchatów. Kibice na wygraną swoich ulubieńców czekali od… 20 lipca! Komplet oczek nie miał jednak wypływu na pozycję w tabeli. Podopieczni Mariusza Rumaka wciąż są czerwoną latarnią ligi. Bełchatowianie przegrali i tracą cztery punkty do lidera z Warszawy.

Cracovia - Ruch Chorzów 1:0