Wybieramy Piłkarza Meczu (DUŻO STATYSTYK)

02.03.2020 (17:12) | autor : Kamil Warzocha | skomentuj (0)

W pojedynku derbowym w Lubinie Śląsk przegrał 1:3 (0:0). Była to pierwsza porażka podopiecznych Vitezslava Lavicki w tym roku i piąta w całym sezonie. Kto Waszym zdaniem był najlepszym piłkarzem WKS-u w tym spotkaniu? Poniżej znajdziecie dużo statystyk, które mogą Wam pomóc w oddaniu głosów, czekamy na nie do wtorku do 20:00.

Matus Putnocky
Matus poza pojedynczą sytuacją z pierwszej połowy spotkania, w której musiał się wykazać, trzy razy wyciągał piłkę z siatki (cztery, licząc nieznaną bramkę). Nie zdołał zanotować żadnej bardziej wymagającej interwencji stojącej pod jego znakiem firmowym, bo kiedy Zagłębie strzelało na bramkę Śląska, robiło to bardzo konkretnie. Na siłę możnaby jedynie postawić niewielki minus za uderzenie nożycami Patryka Szysza, które o ile zostało oddane z bliskiej odległości, o tyle prawdopodobnie dało się je sparować nieco lepiej.

InStat Index: 246
Dokładność podań: 83% (29/35)

Dino Stiglec
Występ bez głębszej historii. Z jednej strony Dino miewał problemy z pokryciem lewej strony boiska, którą Zagłębie dość ochoczo atakowało (zwłaszcza w pierwszej połowie), ale z drugiej ten fakt udawało mu się nieraz przykrywać niezłymi dośrodkowaniami. To wciąż jednak za mało jak na piłkarza, który był jednym z motorów napędowych WKS-u jesienią.

Israel Puerto
Piłkarz, który idealnie oddaje różnicę jakości Śląska między jedną a drugą połową spotkania. W pierwszej - niemal bezbłędny, sprytny, ofiarny. Wraz z Diego Żivuliciem uratował Matusa Putnockego przy groźnej akcji Zagłębia w pierwszej części meczu, kiedy piłka zmierzała w kierunku pustej bramki. Niestety im dalej w las, tym było gorzej. Po zmianie stron pojawiło się więcej błędów w kryciu i w pewnych momentach złe ustawianie się, które rywale skrzętnie wykorzystywali.

Diego Żivulić
Najjaśniejszy punkt defensywy Śląska i bohater pierwszych 45 minut. Kilkukrotnie w ofiarny sposób blokował groźne dośrodkowania lubinian, a co najważniejsze - wybił piłkę z linii bramkowej, ratując zespół przed utratą gola. To, że jest jednak tykającą bombą, udowodnił przy pierwszym golu, gdy należało wyłączyć z gry Sasę Żivca. Ogółem jednak jego występ oceniamy pozytywnie. Chorwat dał sygnał, że coraz lepiej czuje się na pozycji środkowego obrońcy i że tak poważną rolę na boisku można mu mimo wszystko powierzyć. Według InStatu był najlepszym graczem Śląska.

Lubambo Musonda
Z meczu na mecz zaczęło być coraz lepiej, ale niestety... Mecz Lubambo z Zagłębiem przerwał optymizm związany z jego grą na pozycji prawego obrońcy, choć nadal trzeba pamiętać, że do straty pierwszej bramki Zambijczyk prezentował się solidnie. Notował zarówno przechwyty, jak i straty, z których jedna była bardzo znacząca, bo doprowadziła do późniejszego gola Żivca na 1:0. Występ ogółem bezbarwny (nie słaby!). Musonda zdążył już pokazać lepszą wersję siebie, której brakowało akurat w czasie derbów.

InStat Index: 244
Dokładność podań: 68% (28/41)
Skuteczność pojedynków: 81% (13/16)
Odbiory: 7 (86%)
Straty: 8

Krzysztof Mączyński
Przy rozmyślaniu nad oceną kapitana zespołu można odczuć lekki dysonans. Bo z jednej strony jego obecność na boisku daje zespołowi dodatkowe walory, ale z drugiej forma "Mąki" w ostatnim czasie nieco odbiega od normy. Pojawia się niedokladność w prostych zagraniach i czasami brakuje dobrego ustawienia względem toczącej się akcji. Oczywiście Mączyński to wciąż piłkarz nieodzowny w zespole trenera Lavicki, jednak nie można powiedzieć, że to ten sam piłkarz z dobrego okresu podczas rundy jesiennej. W derbach jego prawdziwa wartość została przykryta przez niemrawy występ.

InStat Index: 238
Dokładność podań: 81% (34/42)
Skuteczność pojedynków: 27% (3/11)
Straty: 5

Jakub Łabojko
To był dla niego idealny mecz. Mecz walki, w którym duże znaczenie odgrywa taktyczna i fizyczna bitwa o środek pola. Czy "Łaboj" robił wszystko, by w tej bitwie zwyciężyć? Cóż, tutaj też można użyć stwierdzenia, że bywało lepiej. Środkowy pomocnik Śląska co prawda nie spadł poniżej określonego poziomu pod kątem pracy defensywnej, ale - tak jak cały zespół - zgasł w drugiej części spotkania, co objawiało się w zostawianiu sporych luk w środku pola. Na plus należy tutaj na pewno zaznaczyć, że Łabojko często próbował zagrywać prostopadłe podania. Co ważne, mądre i przede wszystkim skuteczne, czego w ogólnym ujęciu Śląskowi brakowało. Tak jak lepszej gry środkowych pomocników, którzy w wielu fragmentach meczu byli przez piłkarzy Zagłębia osaczani. Sumując, to nie był dobry dzień Łabojki, mimo kilku pozytywnych akcentów.

InStat Index: 209 (najsłabszy)
Dokładność podań: 77% (20/26)
Straty: 6

Przemysław Płacheta
Przy młodzieżowcu Śląska trzeba powiedzieć to samo, co zwykle. Były próby dośrodkowań, dryblingów, sprintów... Ogólnie rzecz biorąc, próby zdobycia przewagi, na którą jednak gospodarze nie pozwalali, dlatego też Płacheta bardzo rzadko mógł wykorzystywać swoje atuty na wolnej przestrzeni boiska. A kiedy już mógł, brakowało skuteczności i chłodnej głowy. Tak jak w sytuacji stu procentowej w drugiej połowie spotkania, gdy Filip Raicević wyłożył Polakowi piłkę do uderzenia na bramkę w polu karnym. Wówczas zabrakło precyzji, by strzelić bramkę wyrównującą. To było zaprzepaszczenie okazji, która mogła podłączyć WKS do prądu.

Robert Pich
To był słaby występ Słowaka. Naprawdę trudno przypomnieć sobie sytuację meczową, w której Pich zrobił coś przydatnego ponad stan dla swojej drużyny. Trzeba powiedzieć wprost - runda wiosenna nie jest dobra w jego wykonaniu, co zauważa już sam trener Lavicka. Przy takim obrocie spraw można się spodziewać, że zasiądzie w końcu na ławce rezerwowych.

Michał Chrapek
Lepszy występ niż Roberta Picha, ale wciąż nic ponad to, co Śląsk ogólnie zaprezentował. Chrapek przyzwyczaił już kibiców, że mecz wybiega i serce na boisku zostawi, co miało miejsce również w derbach, jednak trudno powiedzieć o innych pozytywach. W ofensywie Śląska niewiele się działo, a sam Chrapek nie dał się zapamiętać z akcji, która grałyby na jego korzyść jako piłkarza grającego na pozycji nr 10. Z jego strony pojawiło się więcej pracy w defensywie, ale trudno się dziwić, skoro Zagłębie postawiło na ofensywny szyk linii pomocy. Stąd wczoraj "Chrapo" nie miał tyle swobody w kreowaniu, jak choćby w ostatnim meczu z Górnikiem Zabrze.

Filip Raicević
Miał swoje strzały na bramkę, ale klarownymi sytuacjami nazwać tego nie można. Trudno było więcej od niego wymagać, jeśli szwankowało stwarzanie zagrożenia w polu karnym lubinian. Czarnogórzec był od kolegów uzależniony i dlatego jego występ mógł niekiedy przypominać ten z Pogonią Szczecin. Mowiąc krótko, praca fizyczna została wykonana, świetna okazja dla Płachety wypracowana, lecz niestety broń nie była odpowiednio naładowana. Raicević mógł po starciu z Zagłębiem czuć się lekko sfrustrowany. Taki piłkarz nie zrobi czegoś z niczego, bo w 99% żyje z poczynań zespołu.

InStat Index: 225
Dokładność podań: 72% (13/18)
Skuteczność pojedynków: 43% (12/28)
Straty: 10
Strzały: 2 (xG 0,17)

Filip Marković
Występ bez głębszej historii. Wrócił po dłuższej przerwie bez gry, ale po wkroczeniu na murawę raczej nie pokazał, że może być ważnym ogniwem w kontekście walki Śląska o ligowe punkty. W ciągu 30 minut gry zdziałał niewiele oprócz odnalezienia się w dobrej sytuacji do strzelenia bramki. Dał co prawda pozytywny impuls, ale w Śląsku spodziewa się po takim piłkarzu trochę więcej. Na pewno nie odbiegał jednak od Picha.

Damian Gąska
Dostał 20 minut gry i... szarpał. Gdy Płacheta nie miał już sił, Gąska pełnił rolę piłkarza, który swoją szybkością miał rozruszać linię pomocy. Niestety nie miał na to zbyt wiele czasu i trudno rzetelnie ocenić jego epizod. Było obiecująco, ale do pełnej oceny Gąski trzeba jego występu w podstawowym składzie.

InStat Index: 242
Dokładność podań: 88% (7/8)
Skuteczność pojedynków: 100% (1/1)
Straty: 2

Erik Exposito
Hiszpan pojawił się na boisku na ostatnie minuty, kiedy wynik spotkania był już ustalony. Nie miał okazji do wykazania się.

InStat Index: bez oceny
Dokładność podań: 33% (1/3)
Skuteczność pojedynków: 0% (0/2)